Den Země

22. dubna 2011 v 21:13 | agrrr |  Témata týdne a jiné projekty
Vesmírem putuje malá modrá Planetka. Možná už je to strašně dávno a možná je to jen chvilka co se zrodila do hřejivého světla jednoho nádherného slunce.

Její pokoj byl nádherný. Dívala se do světel miliónů a miliónů hvězd. Pozorovala komety, které kolem ní létaly, mlhoviny, které probouzely její fantazii. Viděla, jak se rodí mnoho hvězd a kolem nich se probouzí k životu spousty dalších planetek a světů. Viděla umírat supernovy, které svou explozí dali život miliónům soustav.
Viděla spoustu krás, ale přesto se cítila jaksi sama. Nebylo nic, co by ji naplňovalo, nic co by dávalo její existenci smysl.

Jednoho dne kole opět prolétal roj nezbedných meteoritů. Málí šutříci do Planetky strkaly, vráželi a vůbec si z ní nějak utahovali. Jeden z velkých meteoritů letěl trochu pozadu. Byl nastydlí a pořád pokýchával a pokašlával. Zřejmě to chytil ve vedlejší soustavě, přece jen tam bylo chladněji. A jak tak kýchal, nezvládl se vyhnout malé Planetce. Snažil se, seč mohl, až naštěstí do malé Planetky nenarazil, určitě by jí jinak moc ublížil. Ale jak tak mohutně brzdil, rozvířil vodu z oceánů a znovu kýchl. Mohutně malou Planetku poprskal a odstrčil od sebe.
Meteorit se malé planetce omlouval a omlouval, až se spolu zapovídali a meteorit úplně ztratil svou letovou rychlost a jen kroužil kolem Planetky.

A jak si tak spolu povídali, Planetka se najednou začala ošívat a velký meteorit, teď už planetčin satelit si všiml, že se modrá Planetka začíná zelenat.
Planetka se zelenala víc a víc, až byl dočista modrozelená a moc jí to slušelo.
Na jejím povrchu se objevily velké zelené stromy a keře, spousta nádherných květin, celé travnaté pláně, a v oceánech různé mořské květiny, rybky a hlavně medúzy. Ty si nesmírně oblíbil satelit, a aby je lépe viděl, přitahoval si oceány trošku blíž. Medúzy byly totiž opravdu nádherné.

Jak tak věk šel, objevovali se další a další rostliny i tvorové. Větší, menší chlupatější i pernatá. Pak ale přišlo neštěstí. Když se jednoho dne vracela banda nezbedných šutříků, jeden z nich se chtěl vytáhnout před Planetčiným satelitem a tak nabral co největší rychlost. Jenže nezvládl řízení a napálil to přímo do Planetky. Velký náraz nebylo vůbec nic dobrého pro Planetčinu zeleň a tak spousta nádherných stvoření zahynula. I ti velcí šupinatí, i ti malí.
Planetka z toho byl nejdřív opravdu nešťastná, ale pak si umínila, že se své zeleně a všech tvorečků žijících na povrchu nevzdá. A tak se snažila, seč to šlo. Nastavovala se sluníčku. Tetelila se. A hlavně všechno živé měla moc a upřímně ráda. A to bylo to pravé, co život potřeboval. Planetka se opět scelakoulňě zelenala a život na ní jen bujil.
Přešla milénia a život se vyvíjel dál a dál a malá planetka jej měla ráda více a více. Moc ji bavilo sledovat, jak se jednotlivé druhy vyvíjí a mění a rostou. Měla z toho radost. Dokud nepřišel člověk.

A dál to zatím není.

Původně jsem chtěla napsat něco morálně motivujícího, co by vás všechny mohlo nakopnout a zapřemýšlet o svém vztahu k přírodě, ke světu o kolo a k naší matce Planetce.
Pak jsem si uvědomila, že by to moc smyslu nemělo.

Když se řekne ochrana životního prostředí, každý řekne, že je to důležitý. Mělo by se to řešit. Globálně nastolit nějaké změny.
Ale globálně zřejmě pro většinu znamená: tam někde za humny ať se o to staraj, ale po mě nic nechtějte. Ale přitom je důležité, aby se snažil každý jednotlivec.
Je na čase, aby se každý z vás zamyslel sám nad sebou a ujasnil si priority. Bohužel svět nefunguje na principu "teď jsem tu já a po mě potopa". Neříkejte, že nikoho z vás nezajímá, jak budou žít ti po nás. Naši potomci. Tak si to srovnejte v hlavinkách a jednejte podle toho.

Protože konec téhle pohádky závisí na každém z nás.

Agrrr
 


Komentáře

1 Dubious cat Dubious cat | Web | 22. dubna 2011 v 23:06 | Reagovat

Krásně jsi to napsala a máš pravdu. Lidé nepřemýšlí nad tím co bude,hlavní je, že oni si zatím můžou užívat, a tak plýtvají elektřinou, vodou a pohonnými látkami, odhazují odpadky a zapalují lesy.. Brzy to krutě odskáčeme

2 Arcana Arcana | Web | 23. dubna 2011 v 12:56 | Reagovat

Jaktože ti tolik jde psaní o předživotní planetce? Achich, taky bych chtěla umět... :-(

Já naopak zažila, že když se řekne ekologie tak lidi kolem mně začnou křičet, jakej je to podvod a na nic a ať jdou ti greenpeasáci a všechna ta jim podobná hovada do prdele.
Ale vskutku, musí se snažit každý jednotlivec. Protože i ta největší cesta začíná prvním krokem :-)

3 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 23. dubna 2011 v 13:07 | Reagovat

Máš pravdu - asi by to skutečně smysl nemělo :-)
Každý se musí zamyslet sám, ve svém nitru... Napsala jsi to hezky, milá Agrrr, a já tě rádo nějak odměním. Jenom mi, prosím, prozraď, abych mohlo v klidu večer spinkat - Viď, že to dopadne dobře, viď že ano?

4 Tereza Tereza | Web | 25. dubna 2011 v 18:26 | Reagovat

Moc pěkné. Zvu ke čtení romantické osmidílné e-knihy pro dívky o Marině, která musela do vílího gymnázia a v něm potkala elfy, víly, mořské panny, nágy (napůl lidi, napůl hady), dryády, kentaury. Mezi nimi hledá matku a svou lásku. Netuší, že je vílí princeznou a proč se jí ve snu zjevil jednorožec.
Ještě měsíc bude první kniha na blogu, pak ji autorka smaže, protože vychází knižně. Sekunda a tercie zatím na blogu zůstanou. Čte se zdola na pokráčko od 1 až do 39.

5 Ozzro Ozzro | Web | 26. dubna 2011 v 8:15 | Reagovat

Ovšem Matka Země je mocná bytost, kterou jednou - a nebude to trvat dlouho - omrzí lidské chování a pošle nás do pekel. Neboť jak pravý Mayský kalendář (konec světa nebude - poznámka pro toho, kdo si to myslí), v roce 12 nastanou převelké změny v lidských životech.

6 Labanda © Labanda © | Web | 27. dubna 2011 v 6:09 | Reagovat

krásnej design zlato a moc pěknej článek jdu do práce ááááá ale zatím jen jeden den ;-) tak večer pa :-*

7 ratuska ratuska | Web | 27. dubna 2011 v 21:08 | Reagovat

To je tak roztomiloučká představa, zvlášť v části, kde si Měsíc přitahuje móře, aby viděl medúzy :-).

"Největší chyba je neudělat nic v přesvědčení,že toho můžeme udělat jen málo." Sydney Smith

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Čtřenáře upozorňuji na to, že jsem dyslektik. Veškeré texty sY sice nechávám kontrolovat, ale stejně se tam nějaké chybI obĚvÝ Klidně mě na danou chybu upozoněte, zlobYt se nebudu. Ale urážením mě si nepomůžete a ještě se samY ztrapníte.
Děkuju. ;-)


Autorem designu i fotky jsem jen a pouze (výjmečně) já. ;-)